Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
Kizökkenti a befogadót a hétköznapok sodrásából

Kizökkenti a befogadót a hétköznapok sodrásából

2024/05/03 | 6 p

Balla Gergely-interjú (Platon Karataev)

A Hangdóm-vetítések sora egy popzenei előadó audiovizuális anyagával bővült, mégpedig a Platon Karataev legújabb nagylemezéből, a Napkötöző című albumából kapunk egy egészen speciális videoklip-csokorba szedett ízelítőt. Interjú Balla Gergely énekes-gitáros-dalszerzővel.

A Platon Karataev negyedik, Napkötöző című lemeze 2024-ben érkezik. Mint a cím is jelzi, az album központi szimbóluma a Nap. Milyen lemezre számíthatunk?
Balla Gergely: Eddig három lemezünk jelent meg, és mindegyik olyan volt, mintha egy másik zenekar írta volna. Most lesz a legkisebb az ugrás az előző anyaghoz képest, azt érezzük, hogy találtunk valamit a Partért kiáltónál, és most itt szeretnénk egy kicsit jobban körbenézni. Ettől függetlenül úgy érzem, hogy tudtunk még egyet csavarni az anyagon, mind zeneileg, mind szövegileg komplexebb lett, mint az előző. Továbbra is sok a természeti kép a dalokban, de még misztikusabb irányba mozdult el a narratíva, a daloknál, a hangszerelésben pedig több esetben is olyan irányba léptünk el, amire eddig nem volt példa, legyen az szintetikusabb hangzás, vagy keményebb zenei hatások.

Ilyet még nem csináltatok, de más hazai előadó sem, hogy a Hangdóm kupolaalakú terére szabtok egy videoklip-összeállítást. Honnan jött ennek az ötlete?
B.G.: Mindig keresem azokat a lehetőségeket, hogy hogyan tudunk egy összművészeti produkció lenni, valami, ami túlmutat a hagyományos értelemben vett zenekari megközelítésen. Amikor megépült az MZH, és láttam ezt a teret, egyből tudtam, hogy ezzel jó lenne, ha mi is tudnánk kezdeni valamit egy napon, egy különleges audio-vizuális élmény átadására van itt mód, az embert körülvevő hangrendszer és a kupolára vetítés miatt. A daloknak is egy másik oldalát tudja ez kidomborítani.

A lemez négy dalára készült speciális video, amelyeket összefűztetek egy műsorrá, ami a premier után mostantól rendszeresen látható lesz a Hangdómban. Hogyan készültek ezek a klipek? Mit tudnak, amit más videók nem?
B.G.: Székely Ákos nevéhez köthető a projekt vizuális része, hatalmas élmény vele együtt dolgozni, nagyon hamar megvoltak a kapcsolódási pontok. Ma a napjaink nagy részét képernyők előtt töltjük, ez azonban más lesz, itt mi magunk is a térben vagyunk, az ember, a befogadó fizikailag is részese az élménynek. A dalokat is úgy válogattuk, hogy jól bemutassák a zenekart, hangszerelésileg és dalszerkezetekben is egy minél szélesebb spektrumot szerettünk volna lefedni. Ezekhez a dalokhoz Ákos hozott ötleteket, és nem is igazán voltak nagy elakadások, mert nagyon jól ráérzett, hogy milyen világban mozgunk. Lesznek benne természeti részek, ember által épített szakrális terek, archaikus oszlopcsarnok, templom, de akár urbánus környezet is.

Milyen élményt ígér a Hangdómban a Napkötöző a zenekar rajongóinak? És mire számíthat az, aki nem ismeri a Platon Karataevet?
B.G.: A dalok és a vizuális alátámasztás is nagy ívet fog bejárni ez alatt a 20 perc alatt. Reméljük, hogy mindenkinek maradandó élményt fog nyújtani, ami talán egy kicsit kizökkenti majd a befogadót a hétköznapok sodrásából. Aki már ismeri a zenekart, annak is újdonság lehet majd ez a vetítés, mert ezzel még nem találkozhatott a Platon Karataev kapcsán, aki pedig még nem hallott rólunk, annak talán egy olyan kedvcsináló lehet, hogy akár később is hallgatja majd a dalainkat.

Interjú: Dömötör Endre

A Hangdóm egy egyedülálló adottságokkal rendelkező, minden elképzelésnek teret adó helyszín, lehetőségei határtalanok. Időről időre el kell jönni ide, megismerni a legújabb felfedezéseket. A félgömb alakú kupola egyben vetítővászon is, melyet egy 27.4 csatornás hangrendszer vesz körül lehetőséget biztosítva a művek három dimenziós térben való kiterjedéséhez és megszólalásához. Itt aztán forgathatja a fejét az, aki beül a dómban elhelyezett babzsákok egyikére! Új hangok előállításának és érzékelésének laboratóriuma ez, ahol a hangzó világ elevenedik meg a természet hangtájaitól, a komponált zenén át az elektronikusan előállított hangokig.

2022/01/23 10:30
Hangdóm