Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás

Világfalu – zenei szabadegyetem: Dina e Mel

Az arberes kisebbség zenéje – előadás Weyer Balázzsal és élő zenével
Minden jegy elkelt
2024/12/06
Péntek
19:00 - 20:30
Előadóterem
Ismeretterjesztés
Előadás
Koncert
Műfaj:
Tradicionális/Globálzene

Szervezés:

A Magyar Zene Háza saját rendezvénye.

ének
Dina Bušić
gitár
Melita Ivković
moderátor
Weyer Balázs

Weyer Balázs Világfalu című világzenei szabadegyetemének negyedik előadásán egy egészen közeli, mégis alig ismert hagyomány kerül fókuszba, az arberesek kultúrája és zenéje Dina e Mel zenei kíséretével. Az előadás témája egy tőlünk nem is olyan távoli, de meglehetősen ismeretlen hagyomány: az arberesek (saját írásmódjuk szerint: arbëreshë-ek, Görögországban arvanitek) zenéje. Az arberesek az ottomán-török hódítás elől Szkander bég nyomában nyugatra menekült középkori albánok. Menekülésük célpontja az ország déli részéből Olaszország Puglia és Calabria tartománya volt, az ország északi részéből pedig Dalmácia. Mindkét helyen a mai napig megtalálhatóak ezek az albán etnikai közösségek, akik őrzik a középkori albán nyelvet (amely ma már alig átjárható a modern albánnal) és a középkori albán dalokból is egy maroknyit. Horvátországban elsősorban Zadarban és környékén élnek arberesek, innen érkezik Dina Busic énekesnő - aki etnomuzikológusként az arberes repertoár kutatója és előadója – és társa, a gitáros Melita Ivkovic. Az előadás ezeket a középkori albán dalokat mutatja be és azt, hogy hogyan él túl egy nyelv és dalai évszázadokat az anyakultúrától elszakítva.

Kedves Látogatónk!

Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a program ideje alatt fénykép, hang- és/vagy videófelvétel készülhet. Amennyiben az eseményen részt vesz, ráutaló magatartással hozzájárul a felvételkészítéshez. Az Adatkezelési tájékoztató elérhető a Zene Háza honlapján.

Minden jegy elkelt
3 500 Ft
Facebook esemény
Elmentem a naptárba: